حساب کاربری
تماس با ما

کتاب آیا قیام کردن بی فایده است

کتاب آیا قیام کردن بی فایده است

  • 96,000 تومان
  • 86,400 تومان

درباره کتاب آیا قیام کردن بی فایده است

گزیده ای از کوته نوشت ها، درس گفتارها و گفت و گو ها

کتاب پیش رو شامل دو مجموعه است. مجموعه‌ی نخست متونی است که فوکو در آن‌ها مستقیماً به انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران پرداخته است.مجموعه‌ی دوم متونی است که مستقیماً به انقلاب ایران نمی‌پردازد ولی به مسئله‌ی کنش سیاسی ـ اخلاقی می‌پردازد و در برخی از متونِ بخش نخست به آن‌ها ارجاع داده می‌شود و ازهمین‌رو ترجیح دادیم ترجمه‌ی این متون را در این کتاب بیاوریم.
«…اخلاقیات نظری من «پاداستراتژیک» است: احترام گذاشتن هنگامی که یک تکینگی قیام می‌کند و سازش‌ناپذیربودن به‌مجرد آن که قدرت امر عام و جهان‌شمول را زیر پا می‌گذارد. انتخابی ساده اما کاری دشوار چون باید همواره اندکی در زیر تاریخ مترصد آن چیزی بود که تاریخ را برهم می‌زند و آن را منقلب می‌کند، و باید اندکی در پس سیاست هشیار آن چیزی بود که باید سیاست را بی‌قیدوشرط محدود کند. روی‌هم‌رفته کار من این است؛ من نه اولین نفرم نه یگانه کسی که چنین می‌کند. اما من این کار را برگزیده‌ام».
آیا قیام‌کردن بی‌فایده است؟ از دو مجموعه تشکیل شده است. بخش نخست شامل کوته‌نوشت‌ها و گفت‌وگوهایی است که مستقیماً به انقلاب سال 1357 ایران مربوط‌اند و در همان بحبوحه انجام گرفته‌اند. بخش دوم شامل یک کوته‌نوشت («در باب نوعی اخلاق ناخرسندی») و دو درس‌گفتار («روشن‌نگری چیست؟» و «انقلاب چیست؟») است که هرچند به مسئله‌ی انقلاب ایران نمی‌پردازند اما چندان هم بی‌ربط نیستند.

نظر بدهید

لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا نظر بدهید
محصولات مرتبط